KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Färgetsning 16066071
nr 1606 6071
James Coignard
(1925-2008), Frankrike
Färgetsning, Son. Bildmått: 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 76x61 cm. Signerad
James Coignard, fransk målare, grafiker född i Tours 1925, död 2008.
Utrop:
600 kr
Såld:
200 kr
måndag 18 mars 2024
kl 18:49:26
100 kr
150 kr
James Coignard
Läs mer om James Coignard
Jetson av Bruno Mathsson
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Roland Svensson 1910-2003
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.